Narodowe Czytanie 2024

 Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta Polski od 2012 roku.

Co roku podczas akcji Narodowego Czytania wspólnie czytamy dzieła, które tworzą kanon polskiej literatury. Jednym z nich jest Kordian Juliusza Słowackiego.















Jak czytamy w liście Pana prezydenta- pozwolę sobie przytoczyć fragment

„Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski.

Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze”

Słowacki udowodnił, że pomimo swojego młodego wieku talentem może dorównać mistrzowi. Książce nie oszczędzono jednak i słów krytyki, Julian Ursyn Niemcewicz nazwał dzieło „banialukami”, a Józef Bohdan Zaleski „głupstwem”. Mimo wszystko Kordian zyskał miano najlepszego dzieła okresu młodości Juliusza Słowackiego.

30 września o godzinie 10:00 odbyło się narodowe czytanie w Gminie Łęczyca.

Bardzo serdecznie dziękuję za przybycie Pani Sekretarz Gminy Sylwii Doniak, Panu Przewodniczącemu Rady Gminy Łęczyca Marianowi Święckiemu, Pani Przewodniczącej Komisji Edukacji i Kultury Danucie Głodek, Pani Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzacie Królak, Panu Dyrektorowi Samorządowej Szkoły Podstawowej im Władysław Łokietka w Topoli Królewskiej Zbigniewowi Soborowi  oraz młodzieży i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej im Orła Białego w Siedlcu i wszystkim zebranym.         

Mam nadzieję, że przyszły rok zgromadzi jeszcze więcej zainteresowanych i będziemy mogli wspólnie odczytać pieśni, fraszki i treny Ojca polszczyzny, ojca naszej literatury Jana Kochanowskiego na które już teraz zapraszam.

Komentarze