Nowości dla dzieci i młodzieży



 „Walenty i spółka” Moniki Oworuszko seria kryminału dietetycznego dla dzieci. Serię tworzy 7 części o następujących tytułach:

część 1. "Walenty i spółka. Kryminał dietetyczny",

część 2. "Walenty i spółka ruszają w świat. Kryminał dietetyczny",

część 3. "Walenty i spółka budują piramidę. Kryminał dietetyczny",

część 4 „ Walenty i spółka szukają witamin”

część 5 „Walenty i spółka podróżują w czasie”

część 6 „ Walenty i spółka znajdują mapę”

część 7 „ Walenty i spółka organizują olimpiadę”

Na zwyczajnym osiedlu stoi sobie sklep spożywczy, a w tym sklepie mieszkają Walenty Węglowodan, Tęgomir Tłuszcz i Błażej Białko. Choć każdy ma swoje Królestwo, wiodą całkiem zwyczajny żywot.

Pewnego dnia z niespodziewaną wizytą zjawia się mężczyzna z czarnym wąsem. Z czarnej teczki wyjmuje szkło powiększające i notes. Odtąd życie Walentego i jego przyjaciół nie będzie już takie jak wcześniej...?

Kto to jest Walenty Węglowodan, Kto to jest Balbina Białko,  Kto to jest Tęgomir Tłuszcz - tego i jeszcze więcej informacji dowiecie się czytając tę inspirującą, pouczającą i zabawną serię.

Bolko Mały” Grażyna Bąkiewicz Po nagłej śmierci ojca szesnastoletni Bolko II zostaje władcą księstwa świdnickiego. Widzi wątpliwości w oczach szwagrów, stryjów i matki. Sam w siebie nie wierzy. Boi się, że nie sprosta roli, którą otrzymał, i nigdy nie dorówna sławnym przodkom, w tym swojemu dziadkowi – Władysławowi Łokietkowi. Tymczasem Jan Luksemburski, roszczący sobie prawa do polskiej korony, idzie na przełaj, przez księstwa śląskie, by wspomóc zakon krzyżacki w wojnie przeciw Litwie. Czy Bolko zdoła go zatrzymać?

Opowieść o młodym, niepozornym chłopcu, który z dnia na dzień staje się księciem i mimo wątpliwości i ośmieszającego przydomka „Mały”, szybko odnajduje się w zastanej sytuacji politycznej.

A u nas w domu” Grażyna Bąkiewicz Dzieci Karola Scheiblera codziennie przeżywają mnóstwo przygód. Uwielbiają siedzieć pod stołem podczas uroczystej kolacji i słuchać o jakiejś kolei żelaznej i potężnym carze z Rosji. Grać na pianoli i przypatrywać się, jak tata montuje wynalazek na dachu – piorunochron! Gonić po podwórku z fajerką i podglądać budowę nowoczesnej fabryki. „Wasz tata buduje nowoczesną Łódź” – mówi mama z dumą. I dzieci od razu zapominają, że niektórzy mówią o nim… diabeł.

Król bawełny” Grażyna Bąkiewicz Centrum rozrywkowo-handlowe Manufaktura jest dziś znane w całej Polsce. Kiedyś było ogromnym imperium Izraela Poznańskiego – łódzkiego króla bawełny. Monumentalny pałac tętnił wówczas życiem. Fabryki pracowały bez ustanku, a ich właściciel w dążeniu do zdobycia fortuny potrafił być bezwzględny. Po Łodzi krążyła pogłoska, że zaprzedał duszę diabłu. Relacja dziewięcioletniego Maurycego, syna fabrykanta, pomoże rozgryźć tajemnice z życia Poznańskich: Jak robi się geszefty? Czy do zdobycia milionów potrzebna jest pomoc diabła? I co musi się stać, by wyzyskiwacz zamienił się w filantropa? W XIX-wiecznej Łodzi zdarzały się cuda. A jakie? O tym jest ta opowieść.

Kto tu rządzi” Grażyna Bąkiewicz Kto tu rządzi? Dlaczego on? I czy to jest fair? Wbrew pozorom codziennie się nad tym zastanawiasz. Dyskutujesz o tym z kolegami, kłócisz się z rodzicami (to znaczy – ustalasz! ustalasz zasady),co jest sprawiedliwe i dobre dla Ciebie i dla nich. I świetnie! Tak właśnie powstaje sprawiedliwość społeczna. Każdy ma prawo głosu – tak działa demokracja. Moja i twoja – codzienna demokracja. Tak jak istotna jest demokracja w domu, tak samo w państwie. Ważne, żebyś wiedział (i rozumiał),co się w nim dzieje. Tylko wtedy będziesz mógł ocenić, czy Ci to służy, czy raczej uwiera. Bo tylko wtedy możesz coś zmienić.

Mówcie mi Bezprym” Grażyna Bąkiewicz Słyszeliście o Bezprymie? Obiło się coś o uszy? Nie róbcie sobie wyrzutów, jeśli nie. Nawet historycy mają problem, bo zachowało się niewiele źródeł. Wiadomo tylko, że był najstarszym synem Bolesława Chrobrego i ojciec nie jemu, ale młodszemu synowi, znanemu jako Mieszko II, przekazał władzę. Dlaczego? Tajemnicza sprawa. Jednak przy odrobinie cierpliwości można sporo wyczytać ze średniowiecznych kronik. Informacje dotyczą szczególnie czasów, gdy Bezprym był nastolatkiem. Jeśli to, co wyśledzili historycy, jest choć po części prawdą, to życie tego chłopaka było niezwykłe. Cofnijmy się o tysiąc lat i towarzyszmy przez chwilę chłopcu, który mógł być królem, a został Bezprymem.

Życzę miłego podróżowania w czasie.

Ostatni trop Kopernika” Marcin Przewoźniak Miłosz Erbacher, dziennikarz i freelancer pracujący dla jednego z najpotężniejszych handlarzy dzieł sztuki w Polsce, otrzymuje zadanie zbadania dwóch dokumentów. Udaje się więc do Fromborka. Tam, dzięki przyjaźni z capo di tutti capi złodziei dzieł sztuki, zostaje posiadaczem zapisków Kopernika z ostatnich chwil jego życia. Rusza więc tym tropem. W zadaniu „pomaga” mu piętnastoletnia córka z nosem w smartfonie, którą zna słabo, bo dotąd opiekowała się nią jego była żona.

Kot Philo i złota Bastet”  Katarzyna Ryrych Philo, kot filozof, wplątuje się przypadkiem w historię mającą początek w Egipcie, związaną z mityczną opiekunką kotów – boginią Bastet. W poszukiwaniu posążka egipskiej bogini towarzyszą mu dorastający Smarkacz, powabna Alex i Tetryk, który niedawno zamieszkał z Philo w domu Dziadka. Paczka kocich przyjaciół tropi podstępne Ciotki, zmagając się w międzyczasie z uroczymi, ale jakże nieprzewidywalnymi kociętami.

 „ Pamcia Lewandowska” Paweł Beręsewicz Lewandowskich chodzą po świecie tysiące. Nie wszyscy są sławni, ale niektórzy to prawdziwe gwiazdy. Na przykład Pomcia. Ledwie odrosła od ziemi, a już nawyczyniała tyle, że starczyło na całą książkę. Skarby, włamywacze, epidemie – z czym sobie ta dziewczynka w życiu nie radziła! A zainteresowań ma Pomcia tyle, że nie sposób zliczyć. Samochody, zarządzanie, spysznianie szpinaku – to tylko kilka pierwszych z brzegu. Jej tata, Robert Lewandowski po prostu pęka z dumy. Nie przesadza? – spytacie. Cóż, przeczytajcie, to porozmawiamy.

 „ Szeptane” Paweł Beręsewicz Ile można znieść, by zdobyć bilety na Finał Ligi Mistrzów w Warszawie? Filip i jego koledzy wiedzą, że można znieść naprawdę wiele. Nawet wstawanie bladym świtem, by wcisnąć ludziom ulotki i dostać za każdą marne grosze. Gdy nadarza się okazja i chłopaki otrzymują propozycję porządnej pracy, nie wahają się. Pieniędzy przybywa, są chwaleni przez szefa, ale zaczynają mieć moralne dylematy i prawdziwe, dorosłe pytania… Trzymająca w napięciu powieść o problemach nastolatków, którzy przebywają sieci pełnej trolli, fake newsów i ...szeptania.

Mąciciel” Paweł Beręsewicz W nie tak znowu dalekiej przyszłości piętnastoletni Jonasz znajduje w skrzynce wezwanie ostemplowane złowrogą pieczątką. Zabieg porządkowania głowy przez naświetlanie promieniami SIC – obecność obowiązkowa! Problem w tym, że Jonasz lubi swoją głowę taką, jaka jest. Ratunek przyjdzie z całkiem niespodziewanej strony. Pobyt w Amonie – supertajnym ośrodku dla takich jak on – okaże się wyzwaniem dla rozumu, próbą odwagi, szansą na dorośnięcie i pasmem wstrząsających odkryć. Czy po tym wszystkim, co mu się przytrafi, Jonasz nadal będzie tą samą osobą? Czy da się uciec z dystopii? Czy szczęśliwe życie w matrixie jest możliwe? Mąciciel to finezyjna powieść dla młodzieży, przy tym hymn na cześć wolnych umysłów oraz pierwszych nieśmiałych uczuć.

„ Jak pan żyrafa uciekł przed wojna”  Rafał Witek W 2014 roku rodzina pana Wasyla i pani Marianny została rozdzielona przez wojnę. Marianna z dziećmi znalazła się na zachodzie Ukrainy, Wasyl pozostał na wschodzie. Aby dołączyć do żony i dzieci, musiał pokonać ponad 800 kilometrów. Ale jak to zrobić, gdy drogi są zniszczone, komunikacja nie działa i wszędzie kręcą się patrole wroga?

Może…rowerem? Przeczytajcie, jak pan Wasyl sobie poradził i co ma z tym wspólnego Pan Żyrafa.

To prawdziwa historia.

Kulki mocy i podziemne bohaterki” Paulina Płatkowska. Wiosną na działkach wszyscy się krzątają. Działkowicze, ich wnuki, takie jak Fela, ale też zwierzęta, ptaki, owady i robaki. Fela jest już w zerówce i dużo wie, ale z dziadkiem zawsze znajdzie się jeszcze coś do odkrycia. Na przykład… czym się różni kompot od kompostu? I dlaczego dziadek mówi, że o ile kompot to zdrowie, to kompost to prawdziwy skarb? Dziś Fela poznaje na tętniący życiem kompost i jego niesamowitych mieszkańców – dżdżownice, które zmieniają resztki jedzenia w nawóz. Prawdziwe superbohaterki!

„ Ryś miasta” Katarzyna Wasilkowska  Ryś ma siedem lat i czuwa nad miastem. Wkłada super strój: kapelusz, marynarkę, adidaski i z laską w dłoni wyrusza wykonywać zadania specjalne. Czasem bywa niewidoczny i nie zawsze postępuje zgodnie z prawem, ale wie, co robi. Przeszkolił go dziadek, który pewnego dnia zniknął i od tamtej pory Ryś musi radzić sobie sam. Refleksyjna, a jednocześnie bardzo zabawna opowieść o przyjaźni, która nie przemija. (mat. Wydawnictwa Literatura) "Znam się dobrze na takich dziadkach, sama miałam takiego. I wiecie co? Wiele przypadków z tej książki wydarzyło się naprawdę, ale sami musicie odgadnąć które. Przecież nie zdradzę wszystkiego, do licha!" (FB Autorki)

Źródło:

https://lubimyczytac.pl/

https://www.wydawnictwoliteratura.pl/

Komentarze